Наша діяльність

Кухар

start

Кухар - це людина, професією якої є приготування їжі; в даний час, як правило, на підприємствах громадського харчування. Скоріше за все, слово «кухар» походить від східнослов'янської «вар», що означало киплячу воду і жар. На флоті посада кухаря називається кок. Кухар - цікава захоплююча професія для тих людей, які люблять готувати їжу, експериментувати з інгредієнтами. Повар - нелегка професія, у багатьох компаніях доводиться працювати позмінно по 10-12 годин на добу пару днів поспіль. Кухар може працювати в кафе, ресторанах, барах, їдальнях.

 

Чим займається кухар?

В основному коледжі готують кухарів найширшого профілю. Їм дають базові знання про кухні різних народів світу, щоб надалі випускники після невеликого стажування змогли освоїти будь-який напрям.

 

Специфіка професії кухаря

Плюси професії:

  • стабільний прибуток

  • великий попит на ринку праці

Мінуси професії:

  • велике фізичне навантаження (стояти по вісім-десять годин у плити не так легко, як здається)

  • постійна напруга уваги (розслабитися, коли треба нарізувати салат і стежити за двома каструлями на плиті навряд чи вдасться)

 

Де працює кухар?

Студентам дають можливість застосувати отримані знання в кафе, ресторанах, барах і їдальнях міста. Більшість вже під час практики знаходять майбутнє місце роботи.

 

Особисті якості

Кухар повинен бути фізично витривалим, мати хорошу довготривалу пам'ять, об'ємний і лінійний окомір, рухливі пальці рук, уміння концентрувати увагу. Йому потрібні тонке відчуття часу, висока чутливість до відтінків запаху і смаку, що відтворює уява (здатність дивлячись на рецепт, представити зовнішній вигляд і смак страви), відповідальність, чесність. У кухаря обов'язково повинні бути естетичний смак, уява, творчі задатки, інакше далі бутербродів і яєчні він не піде.

 

Скільки отримує кухар?

Заробіток та перспективи зайнятості.

В період професійної підготовки виплачується стипендія згідно чинного законодавства. Середній заробіток кухаря залежить від фінансового стану підприємства, форми власності, кваліфікації працівника і в різних регіонах на різних підприємствах може коливатися. Професія кухаря дає можливість займатися індивідуальною трудовою діяльністю та на підприємствах.

Кухарям, випускникам коледжів присвоюється третя категорія. З нею можна йти в помічники кухаря, поступово дослужитися до су-шефа правої руки, шеф-повара, і нарешті, до самого шеф-повара. Шеф-кухар, це вже 5-6 розряди. Останнім часом багато випускників коледжів і ліцеїв залюбки йдуть в особисті кухарі і в їдальні приватних фірм. З урахуванням зарплат (від 500 доларів) цей варіант перспективний і попит на нього росте.

 

Як стати кухарем?

Коледж за фахом "Кухар", після навчання присвоюється 3 категорія. Щоб стати кухарем, не обов'язково мати вищу освіту, досить закінчити кухарські курси або кулінарне училище, мати майстерність кухаря, гарне уяву, фантазію, естетичний смак, фізичну витривалість, акуратність, досвід роботи в приготуванні різних страв, знати кухні різних народів світу, умови зберігання продуктів, рецепти приготування різних блюд.

 

Вимоги професії до особистості працівника

Професія кухар, за класифікацією Климова, віднесена до професій типу "людина - техніка" і "людина - людина". Ця професія вимагає від працівника певних індивідуально-психологічних якостей. Кухар повинен мати хороший загальний інтелект, добре розвинені дотик та нюх; координацію рухів рук; високі показники концентрації, переключення, стійкості та об'єму уваги; добре розвинену довготривалу, мовно-логічну, зорову, образну, оперативну пам'ять.

 

Кондитер

start
 

Це професія, яка передбачає як ручну, так і механізовану роботу за допомогою автоматичних приладів та устаткування: маслорізка, пекарні, змішувачі, ножі, котли, духові шафи тощо. Проводить дуже багато різноманітних операцій: фільтрацію, вимірювання, виготовлення тіста, випікання тощо.

Професія кондитера широка та змістовна, праця кропітка і важка, яка потребує багато зусиль, напруження, натхнення, творчого пошуку. Кондитер проводить дуже багато різноманітних операцій: фільтрацію, вимірювання сировини, виготовлення тіста за рецептурою, регулювання температури випікання, при цьому дотримується необхідних технологічних процесів.

Професія "кондитер" може розглядатися як штучне виробництво, якщо кондитер має ліцензію та приватну кондитерську. Тоді він виробляє незначну кількість продукції, виконуючи поштучне замовлення. Кондитер має велику можливість урізноманітнювати вироби за власною, індивідуальною рецептурою.

Професія "кондитер" - складна і потребує не лише естетичного смаку та художніх здібностей від робітника, але багатьох знань та вмінь. Від покоління до покоління передавали люди досвід приготування їжі.

 

Санітарно-гігієнічні умови та безпека праці

Робота кондитера в основному проходить в цеху з 8-годинним робочим днем в одну або в дві зміни, якщо це велике підприємство. На приватних підприємствах робота залежить від потреби ринку, який диктує свої особливі умови. Але кондитерські, які відрізняються оригінальними виробами, користуються у мешканців міст, сіл великим попитом, і продукція сучасних кондитерів розкуповується дуже охоче, особливо напередодні вихідних та свят.

Обмежень щодо статі та віку немає, працюють і жінки, і чоловіки - особливо останнім часом, коли почали відкривати приватні кондитерські. Однак відомо, що найкращі кухарі та кондитери - саме чоловіки.

Робота кондитера вимагає високої емоційної напруги. Багато часу кондитери проводять з великою кількістю електро-, тепло- та газоприладів. В цеху постійно висока температура та шум. Тому ці умови праці викликають іноді перенапруження і ризик помилок або навіть призводять до травматизму, перегріву, переохолодження та алергічних захворювань.

 

Вимоги професії до особистості працівника

Працювати кондитером може не кожний. Ця професія вимагає від працівника певних індивідуально-психологічних якостей. Кондитер повинен мати хороший невербальний інтелект, високий рівень оперативної пам'яті, концентрації та стабільності уваги, вміння переключати та розподіляти увагу, мати розвинуте наочно-дійове та просторове мислення. Також мати стійкий інтерес до художньої діяльності, здібності до професій типу "людина - художній образ": добре ліпити, малювати; розвинену творчу уяву. У кондитера повинна бути розвинена тактильна, м'язова та температурна чутливість, хороший нюх, слух, смак, правильне відчуття кольору, хороша зорова та моторна координація, високий ступінь координації рухів рук.

Професія кондитера потребує високої пунктуальності, акуратності: точно дотримуватися температурного режиму, витримувати точну рецептуру, виконувати всі технологічні операції, витривало переносити знаходження в гарячому цеху, де випікаються вироби, вчасно охолоджувати їх.

 

Ринок праці

В умовах розвитку в Україні економіки та ринкових відносин почало розвиватись і налагоджуватись громадське харчування та заклади обслуговування. Набули розповсюдження заклади з іноземними інвестиціями, але поруч з ними з'являються національні заклади громадського харчування, такі як "Млин", "Курені", "Корчма" і т.д.

Після навчання у випускників дуже високі перспективи щодо працевлаштування. Якщо навіть заклади громадського харчування неохоче беруть молодь без досвіду, є можливість працювати у приватних підприємствах, що бурхливо розвиваються. Великі кондитерські фабрики та цехи теж охоче приймають молодь, яка стажується та набуває досвіду біля майстрів-кондитерів. Кваліфіковані кондитери мають можливість відкривати власні кафе. Тому поки існує людське суспільство, будуть перспективи у робітників харчової промисловості і, зокрема, у кондитера.

У кожного з нас є свої вимоги до майбутнього місця роботи. Але разом зі своїми інтересами та бажаннями необхідно враховувати ще й власні можливості та потреби ринку праці.

На святковому столі завжди присутні кондитерські вироби, які приносять радість людям. Ці невеликі витвори мистецтва виготовляє кондитер. Праця кондитера творча, не має меж фантазії.

Кондитер – це професіонал, чарівник, людина творча й натхненна з вишуканим смаком, володар образної пам’яті, адже необхідно пам’ятати колір та форму продуктів, їх смаки.

Після закінчення курсу навчання в ліцеї випускники будуть вміти готувати та оздоблювати торти масового попиту та на замовлення, різноманітні борошняні та кондитерські вироби: кекси, рулети, печиво, тістечка, виготовляти оздоблювальні напівфабрикати з шоколаду, маргарину, карамелі.

Отримавши диплом кваліфікованого працівника з професії «Кондитер», випускники ліцею працюють у кондитерських цехах, пекарнях, кондитерських фабриках.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…